Spotreba dát kamery - aký internet zvoliť?

Autor: Tomáš Stránský Publikovaný: 09.04.2024
Spotreba dát kamery - aký internet zvoliť?

V dnešnej dobe, kedy bezpečnosť a dohľad nad našimi domovmi a firmami prechádza digitálnou transformáciou, sa IP kamery stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. S ich pomocou môžeme na diaľku monitorovať priestory, chrániť majetok alebo jednoducho udržiavať pocit bezpečia. Avšak, pri ich používaní je potrebné myslieť aj na spotrebu dát, ktorá môže výrazne ovplyvniť našu mesačnú internetovú kvótu, ako aj náklady na internetové služby. V tomto článku sa preto pozrieme na kľúčové aspekty spojené so spotrebou dát IP kamerami a na to, ako efektívne spravovať internetové pripojenie pre vaše kamery.

Spotreba dát IP kamerami

IP kamery prenášajú video a audio dáta cez internet v reálnom čase, čo znamená, že pre ich spoľahlivé fungovanie je nevyhnutné stabilné a rýchle internetové pripojenie. Spotreba dát sa výrazne líši v závislosti od viacerých faktorov:

 • Rozlíšenie videa: Vyššie rozlíšenie videa znamená detailnejší obraz, ale zároveň aj väčšiu spotrebu dát. Napríklad, kamera nahrávajúca v rozlíšení 1080p (Full HD) spotrebuje viac dát než kamera s rozlíšením 720p (HD Ready).
 • Frekvencia snímok za sekundu (FPS): Vyšší počet snímok za sekundu zabezpečuje plynulejšie video, ale opäť za cenu vyššej spotreby dát.
 • Komprese videa: Rôzne formáty kompresie videa (napríklad H.264, H.265) ovplyvňujú efektivitu prenosu dát. Novšie technológie kompresie môžu značne znížiť potrebnú šírku pásma bez výraznej straty kvality.
 • Aktivita v zábere: Dynamické scény s veľkým množstvom pohybu vyžadujú viac dát na ich presnú reprezentáciu v porovnaní so statickými scénami.

Ako zistiť spotrebu dát vašou IP kamerou

Ak chcete určiť, koľko dát vaša IP kamera spotrebuje, je potrebné sledovať jej prevádzku počas štandardného dňa alebo iného reprezentatívneho časového obdobia. Mnohé kamery alebo príslušné softvéry ponúkajú štatistiky spotreby dát, ktoré vám môžu poskytnúť presný prehľad.

Skúste sa pripojiť do administrácie vášho internetového poskytovateľa kde zobrazujú detailnú spotrebu dát vo Vašej domácnosti.
Tcom - detail spotreby
Orange - detail spotreby

Internetové pripojenie pre IP kamery

Kvalita a rýchlosť internetového pripojenia sú kľúčové pre efektívnu funkčnosť IP kamer. Pre domácnosti a malé firmy sa často využívajú štandardné internetové pripojenia s dostatočnou šírkou pásma na podporu niekoľkých kamier. Pri väčšom počte kamier alebo v prípade potreby monitorovania v vysokej kvalite je potrebné zvážiť pripojenie s vyššou šírkou pásma alebo dedikované riešenia.

Správa spotreby dát

Existuje niekoľko spôsobov, ako efektívne spravovať spotrebu dát vašimi IP kamerami:

 • Nastavenie rozlíšenia a FPS: Ak nie je potrebné neustále monitorovanie v najvyššej kvalite, môžete zvoliť nižšie rozlíšenie alebo frekvenciu snímok.
 • Použitie detekcie pohybu: Nastavenie kamier, aby nahrávali alebo zvyšovali kvalitu videa len v prípade detekcie pohybu, môže výrazne znížiť spotrebu dát.
 • Lokálne ukladanie dát: Namiesto neustáleho streamovania dát do cloudu môžete dáta ukladať lokálne na sieťový nahrávač (NVR) alebo na pamäťové karty, a do cloudu odosielať len v prípade potreby.
 • Optimalizácia siete: Uistite sa, že vaša domáca alebo firemná sieť je optimalizovaná pre distribúciu videa, aby ste predišli zbytočným zdržaniam alebo stratám dát.

Spotreba dát IP kamerami je dôležitým aspektom pri ich výbere a používaní, najmä v dnešnej dobe obmedzených dátových taríf a prenajatých internetových liniek. Efektívne spravovanie a optimalizácia nastavení vašich kamier môže výrazne znížiť ich dopad na vašu sieť a mesačné náklady, zároveň však zachovať požadovanú úroveň bezpečnosti a monitorovania.

Aký internet je potrebný pre kamery a kamerový systém?

Jedným z kľúčových požiadaviek našich zákazníkov je možnosť monitorovať ich bezpečnostné kamery online, predovšetkým prostredníctvom mobilných telefónov, ktoré majú vždy po ruke a umožňujú im tak okamžitý prístup k záznamom z ich majetku.

S rastúcou dostupnosťou moderných bezpečnostných systémov je možné sledovať živý prenos priamo z mobilného zariadenia, ako sú smartfóny, tablety či notebooky. Avšak, je nevyhnutné pochopiť technické požiadavky potrebné pre kvalitné sledovanie videozáznamov.

Dôležitosť rýchlosti odosielania dát

Mnohí používatelia nemusia byť odborníkmi na sieťové technológie, preto sa snažíme všetkým našim klientom vysvetliť, že kľúčovým faktorom pre sledovanie obrazu z kamerového systému cez internet je rýchlosť uploadu. Táto rýchlosť určuje, akou rýchlosťou môžu dáta z vašeho kamerového systému byť odoslané na internet.

Ako zmerať rýchlosť vášho internetu

Existuje množstvo online nástrojov, ktoré vám umožnia zmerať rýchlosti sťahovania a odosielania vašej internetovej linky. Odporúčame použiť stránku ako je www.speedtest.net, kde jednoducho zistíte potrebné údaje.

Odporúčané rýchlosti uploadu

Z našej praxe vyplývajú tieto odporúčané rýchlosti uploadu podľa počtu kamier:

 • 1-5 kamier: Upload 0,5 - 1Mbit
 • 6-10 kamier: Upload 1 - 2Mbit
 • 11-18 kamier: Upload 3 - 4Mbit
 • viac ako 20 kamier: Upload nad 5Mbit

Je potrebná pevná IP adresa?

Súčasné technológie umožňujú využívanie P2P protokolu, čo znamená, že pre pripojenie k vašemu kamerovému systému už nie je nevyhnutná pevná IP adresa, čo môže priniesť úsporu nákladov.

 

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď technik dokáže optimalizovať systém pre slabšie pripojenie, existujú určité technické limity. Preto vždy odporúčame pred inštaláciou kamerového systému overiť si parametre vašej internetovej linky a konzultovať ich s dodávateľom systému, aby ste predišli neskorším komplikáciám.


Prečítajte si naše ďalšie články

zdieľam:

...

Odporúčaná kategória

Odporúčané obchody